July 25-26 -  On-site Teacher Training & Certification - 20 Hours of Professional Development Hours - Teaching Food Sustainability - 2-day Training

July 25-26 - On-site Teacher Training & Certification - 20 Hours of Professional Development Hours - Teaching Food Sustainability - 2-day Training

Regular price $399.00 Sale

High School Course – Food for Thought

Teaching Food Sustainability

Dates: Wednesday, July 25th – Thursday, July 26th

Time: 9:00am-3:00pm each day

SINGLE USER + PLUS GOOGLE DRIVE 

This easy-to-implement course covers all of the steps that food takes to go from farm to table and how to engage students in every step of the way.

Topics covered:

  • Farm to table steps
  • Growing sustainable food
  • Processed kids – food processing and teens health
  • Fossil foods – food processing and our environment
  • The art and science of junk food marketing - food marketing to teens
  • Food inequality – our class system around food

Location: 

Golden, CO
Natural Grocers
2401 Ford St, Golden, CO 80401
Phone: 303-279-2500

Costs for Food for Thought - Teaching Food Sustainability 2 day training and certification: $399 Your registration fee covers the 2 day training, ONE copy of An Ounce of Nutrition’s  “Food for Thought” high school curriculum plus google drive access (includes power points, addtl materials and recipes via an email link), training materials, lunch for each day and professional development certificate after successful completion of assessment.

AFTER ORDER IS PLACED YOU WILL RECEIVE AN EMAIL AUTHORIZING YOU ACCESS TO THE GOOGLE DRIVE.

Food for Thought is more than a typical nutrition education class. We also cover pertinent topics related to our current food system. In this course students learn about basic nutrition and cooking skills, the process of how food is made and how the food choices students make impact their personal health and the world around them. Our goal is to inspire them to take part in creating a healthier food system for us all!

This curriculum meets National standards for family and consumer sciences, health education, science and social science. It also aligns well with environmental and culinary education.

Please note: Curriculum and google drive pricing are for a single user. Multiple copies may be purchased by a single school at a discounted price. Please contact An Ounce of Nutrition for more details.