SINGLE USER - Food For Thought Curriculum - PRINT EDITION **PLUS GOOGLE DRIVE

SINGLE USER - Food For Thought Curriculum - PRINT EDITION **PLUS GOOGLE DRIVE

Regular price $299.00 Sale

FOOD FOR THOUGHT HIGH SCHOOL NUTRITION CURRICULUM

SINGLE USER + PLUS GOOGLE DRIVE 

***Access to 37+ power point presentations, Film worksheets, Supplemental activities, Recipes, Grading rubrics, Talking points, Student worksheets, Articles, Video clip ideas, Other supporting materials.

AFTER ORDER IS PLACED YOU WILL RECEIVE AN EMAIL AUTHORIZING YOU ACCESS TO THE GOOGLE DRIVE.

Food for Thought is more than a typical nutrition education class. We also cover pertinent topics related to our current food system. In this course students learn about basic nutrition and cooking skills, the process of how food is made and how the food choices students make impact their personal health and the world around them. Our goal is to inspire them to take part in creating a healthier food system for us all!

This curriculum meets National standards for family and consumer sciences, health education, science and social science. It also aligns well with environmental and culinary education.

Please note: Curriculum and google drive pricing are for a single user. Multiple copies may be purchased by a single school at a discounted price. Please contact An Ounce of Nutrition for more details.