July 23-24 -  On-site Teacher Training & Certification - 20 Hours of Professional Development Hours - Nutrition 101

July 23-24 - On-site Teacher Training & Certification - 20 Hours of Professional Development Hours - Nutrition 101

Regular price $399.00 Sale

Nutrition 101 - High School Course – Food for Thought

Time: 9:00am-3:00pm each day

Dates: Monday, July 23rd – Tuesday, July 24th    

SINGLE USER + PLUS GOOGLE DRIVE 

This easy-to-implement course covers the basics of nutrition, along with ways to encourage students to cook more.

Topics covered:

  • Nutrition 101
  • What’s so special about fruits and vegetables?
  • Supermarket savant and the value of cooking
  • Lightning speed foods (fast food choices)
  • The golden rule of school food

Location: 

Golden, CO
Natural Grocers
2401 Ford St, Golden, CO 80401
Phone: 303-279-2500

Costs for Food for Thought - Nutrition101 2 day training and certification: $399 Your registration fee covers the 2 day training, ONE copy of An Ounce of Nutrition’s  “Food for Thought” high school curriculum plus google drive access (includes power points, addtl materials and recipes via an email link), training materials, lunch for each day and professional development certificate after successful completion of assessment.

AFTER ORDER IS PLACED YOU WILL RECEIVE AN EMAIL AUTHORIZING YOU ACCESS TO THE GOOGLE DRIVE.

Food for Thought is more than a typical nutrition education class. We also cover pertinent topics related to our current food system. In this course students learn about basic nutrition and cooking skills, the process of how food is made and how the food choices students make impact their personal health and the world around them. Our goal is to inspire them to take part in creating a healthier food system for us all!

This curriculum meets National standards for family and consumer sciences, health education, science and social science. It also aligns well with environmental and culinary education.

Please note: Curriculum and google drive pricing are for a single user. Multiple copies may be purchased by a single school at a discounted price. Please contact An Ounce of Nutrition for more details.